Обяснени основи на отглеждането на лозя

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси

Охладеното през нощта и обрано сутрин грозде, ферментира по-трудно, затова е препоръчително за беритбата му да се използват по-топлите часове от деня.

След края на бурната ферментация, виното се отделя от джибрите. Джибрите са твърдата съставка на гроздовите зърна, ципите, а в някои случаи и неотделените чепки. Наричат се още пращина или комини. Те се отделят, понеже отнемат от аромата и свежестта на виното и му придават тръпчив вкус. Любителите винари, трябва да внимават в плуващите джибри да не проникне кислород от въздуха, който ще увеличи количеството оцетно-кисели бактерии и крайният продукт ще е оцет.

Лозарството като наука се състои от общо лозарство – изучава биологията, екологията, размножаването и агротехниката на лозовата култура, и ампелография – наука за сортовете и видовете лози и селекцията на лозата.

Радостина Донева: Нужна е Национална стратегия за Източнобалканската свиня

При подмладяването на стари лозя трябва да се имат предвид всички разгледани прийоми за възстановяване.

Подобна обработка е много полезна и се препоръчва при сухи и тежки сбити почви.

При двата метода на съхранение, джибрите, съдът и мястото около него се поръсват с дървесна пепел. Добре съхранените джибри от червено грозде придобиват червен цвят, а белите сортове – зеленикав.

За обработване на защитната зона (вътрередовата обработка) на лозята се предлагат разнообразни работни органи и приспособления. Такива са ножовата секция, отклоняващо се плужно тяло, автоматично отклоняваща се вертикална фреза (фиг.

Кулинарното изложение “Мистичната вяра в хляба” открива Празниците в Долината на тракийските...

Огради по животни Електрическа ограда за коне Електрическа ограда за крави Електрическа ограда за овце Електрическа ограда за малки коне Електрическа ограда за кози Електрическа ограда за прасета Електрическа охрана за дива свиня Електрическа ограда за мечки Ел. ограда за кучета и котки Електропастир за охлюви

Те могат да обработват и по-дълбоко, и по-плитко, и освен култивиране, с тях се прави още лозя разрохкване, дисковане, брануване.

Коловете също така дават възможност за по-лесно обработване на земята, но не бива да се подценява и ролята им в задаване посока на растежа. За подпиране на лозите се използват колове с различни размери по отношение на дължина и дебелина.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *